Късноантичен и средновековен град Мисионис
Археологическият обект Късноантичен и средновековен град Мисионис се намира в м. Парка, на 7 км. югозападно от гр. Търговище и на 1,6 км. от първокласен път І-4 София – Варна. Заема оградена с крепостна стена площ от над 120 дка. Цялостната застроена площ на града възлиза на повече от 700 дка включваща планинския рид и поречието на река Врана.
През 60-те години на ХХ в. след разкопки са разкрити ранновизантийските крепостни стени, кули, три базилики (V-VII в.), част от неукрепено раннобългарско селище (ІХ-Х в.) и портата на средновековната крепост (ХІІ-ХІV в.). Провеждането на по-мащабни археологически проучвания през последните години внесоха нови данни относно архитектурния и икономически облик на късноантичният град в българските земи. Проучените до този момент три базилики и въвеждането им през годините в научно обръщение допълниха данните за развитието и подпомогнаха анализа на ранновизантийската култува архитектура в България.
Местоположението на средновековния Мисионис дава възможност за уточняване на военната структура на Средновековната българска държава. Градът е разположен в близката околност на втората българска столица Велики Преслав през IX – X в.. През ХIІІ-ХІV в. той е част от отбранителната система на столицата Търново. По този начин проучванията на Мисионис са важен принос за изясняване на отбранителната структура, както на Първото, така и на Второто българско царство. През ХІІІ и ХІV в. тук се развива голям търговски център с ключова роля в отбраната и икономиката на Второто българско царство. Тук беше установен голям градски център, съществувал от края на Vв. до края на ХІV в. и положил началото на съвременния град Търговище.
През 1976 г. крепостта и изсеченият в скалите път водещ до нея са обявени за паметници на културата от местно значение, през 2011 г. са включени в стоте национални туристически обекта в България под № 81. През 2018 г. със Заповед РД9Д/10.09.2018 на Министерство на културата е променен статута на обекта от „с местно значение” в „с национално значение” и определени границите на Мисионис. Понастоящем археологическият обект е в основата на дългосрочните научна и образователна програми на РИМ -Търговище. През годините бяха успешно осъществени дейности по консервация и социализация на разкрити архитектурни части по проекти от програма „Обществен Форум” и от Министерски съвет. От 2003 г. до сега беше консервирана Базилика № 1, Църква №1, Базилика №3, Хореум, консервирани са сгради в източния квартал, поставено е защитно покритие на баптистерия на Базилика № 2. Изграден е информационен център. Дългосрочната стратегия пред екипа проучващ Късноантичен и средновековен град Мисионис включва: продължаване проучването в Ранновизантийската крепост и Източният квартал и последваща консервация на обекти от вътрешната и външна крепост, извънкрепостните квартали по северния склон и по поречието на река Врана, консервация на Базилика № 1 и Епископската резиденция от V -VI в., изграждане на комуникациите към крепостта, направа на интерактивни табели, информационни материали. През 2011 г. обекта е включен в стоте национални туристически обекта в България под № 81. В настоящият момент върви процедура за предоставяне от Министерски съвет на Община Търговище за стопанисване на недвижимата културна ценност във връзка с участие в проекти по Европейски програми за консервация, реставрация и социализиране. Около обекта е изградена инфраструктура, а ежегодната финансова помощ от Община Търговище е предпоставка за дългосрочното развитие и превръщането на му в основна туристическа дестинация в Търговищка област.
Усилията са насочени към опазване, проучване и пълноценно използване на този автентичен паметник на българското историческо наследство като важен и атрактивен елемент от туристическият образ на Търговище.
Информация за посещения
За посещение на Мисионис, Регионален исторически музей-Търговище поддържа информационен център с един екскурзовод. Информационният център се намира в Ловния парк, в началото на пътя към крепостта, на 50 метра от основния път София – Варна. В непосредствена близост има 2 паркинга и един ресторант.
Информационния център е отворен от м.май до м.октомври ежегодно, от 9.00 до 17 ч., от сряда до неделя. Почивни дни: понеделник и вторник.
В периода от м.ноември до м.април посещенията на крепостта с екскурзовод стават с предварителна заявка в Регионален исторически музей – Търговище.
За справки, информация и заявки за посещение на крепостта Мисионис, звънете на телефон:
- Регионален исторически музей – 0601 / 6 52 16 ; 0879 / 183 449
- Информационен център Мисионис – 0877 / 316 539
Посещение на крепостта Мисионис с екскурзовод
Възрастни – индивидуално посещение: 6.00 лв.
Индивидуални посетители (ученици, студенти, пенсионери): 4.00 лв.
Организирани групи (ученици, студенти, пенсионери): 3.00 лв.
Възрастни – групово посещение (10 и повече лица): 4.00 лв.
Семеен билет: 15.00 лв.