Природни забележителности

Водопад Боаза

Водопад Боаза се намира в близост до главния път Варна – София в местността Боаза. Той е малък водопад около 5 метров и се е образувал от излизащ на скалната повърхност малък подземен приток на река Врана.

Водите му идват от водната пещера. За да стигнете до водопада тръгвате по главния път в посока на село Пролаз и на 7 км от Търговище има място за спиране на колите. Водопадът е на 20-30 метра от главния път.

Светлата дупка

Светлата дупка е една от пещерите покрай Търговище, която   комбинира лесна достъпност с прекрасна гледка към Боаза и хълмовете, на които е разположен Мисионис (Крумово кале). Представлява отвор, почти правилен цилиндричен, с дължина около 6-7 м в скалния рид. Скалните пластове на това място са почти вертикални. Вероятно е остатък от понор, след което пластът е застанал вертикално. Може да се счита, че е къса пещера с два входа.  Най-лесният начин да се стигне до това място е с кола. Тръгва се от Търговище в посока София и малко след навлизане в Боаза трябва да се отбие в дясно по пътя към каменната кариера. Пътят се вие нагоре и минава през самата кариера. Това не трябва да ви обърква. Когато се влезе в кариерата се завива вляво, а не вдясно. След около 500 метра се излиза на едно относително равно място. Там трябва да се спре, има изградени маси и пейки.

От импровизирания заслон се тръгва към склона (посока юг) и се вижда пътеката, която започва да се вие надолу. Тя стига точно до пещерата.

Координати: 43°11’59.6″N 26°29’38.2″E

Белият кон

Белият кон е природен феномен, намиращ се на 5 км южно от Търговище по главния път Варна-София в живописната местност Боаза. Това е скално образувание – голина, представляващо бяла фигура с форма на кон, изсечена върху един от хълмовете над река Врана, върху източния склон на връх Острец (541 м), Преславска планина. Най- вероятно е формиран от свлачище в резултат на поройни дъждове, които са изкоренили част от растителността и по този начин се е оголил планинския склон. На отвесния склон останала само бялата пръст върху която и до днес не никне нищо. Хората оприличили фигурата на кон и я нарекли “Белият кон”.

Борово око

Парк “Борово око” е разположен в югозападната част на град Търговище. В близост се намират градският стадион “Димитър Бурков“ и Художествената галерия “Никола Маринов“, където всяка година се провежда пролетния панаир “Изложение Търговище”.

Още през 1932 г. Боровата гора на юг от Търговище е обявена за градски парк. На 5 април 1935 год. общинските власти решават да закрият двете тухларници на запад от парка, където почти столетие се правят керемиди и тухли от пръстта на Белия баир. През първата половина на 40-те години на ХХ век този изкоп се използва за стрелбище от местния гарнизон, а през втората половина чрез канал го свързват с река Врана и го превръщат в рибарник.

През 1956-та се изготвя идеен проект до брега на рибарника да се построи ресторант-казино с името “Борово око”, а на запад от него – игрище за спортуване, фонтани и детски площадки. Проектът се осъществява чрез доброволния труд на търговищенци. В края на 60-те години се пристъпва към скулптурно пластично оформление на градските паркове, в т.ч. и на езерото “Борово око”.

Парк “Борово око” е една от най-привлекателните зони за почивка в Търговище със своите алеи, детски площадки и заведения. А най-романтичното място в него е езерото. То помни плаващи лебеди във водите си, водни колелета, лодки с гребла, а през зимата често се превръща в ледена пързалка. В езерото днес могат да се видят красиви водни лилии, много костенурки и едри риби.

Златният водопад

Златният водопад  се намира между търговищките села Пиринец и Иванча, на около 50 километра западно от Търговище. Когато се пътува от Търговище в посока София, преди град Антоново се тръгва по отбивката за град Попово. Пътят преминава през селата Семерци и Пиринец, а в село Иванча не се влиза, отбивката за водопада е преди него.

Водопадът не е висок – около 15 м е височината, от която пада водата. Тя е чиста и бистра, а името “Златен водопад” се дължи не на цвета на водата, а на цвета на скалите около него. Те са изградени от пясъчник със жълт цвят. Скалите образуват нещо като скален венец с полукръгла форма. Погледнати отблизо се различават различните пластове седимент. А цветът е наситено жълто-керемиден, подобно на старо злато.

© Регионален исторически музей - Търговище 2023 - Developed by Prime Web